Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatki lokalne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-03-30 14:41:15
zachodniopomorskie, podatki, prawo

Gminy w interesie swoich mieszkańców mają prawo do ustalania podatków lokalnych.

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych w miastach wojewódzkich są one ustalane na dany rok podatkowy w drodze uchwały przez Rady Miejskie. Stawki nie mogą przekroczyć wartości określonych w ustawie, a często są niższe. O tym, że w kolejnym roku podatkowym opłaty pozostają na niezmienionym poziomie decyduje utrzymująca się deflacja. W roku 2015 większość opłat i podatków lokalnych nie zmieniła się w stosunku do roku poprzedniego.

W Szczecinie opłata za metr sześcienny wody wynosi 4,18 zł, niezależnie od przeznaczenia. Za odprowadzenie ścieków zapłacić trzeba 6,60 zł. Dla porówania, za metr sześcienny wody najwięcej płaci się w Warszawie – 6,93 zł, najmniej w Opolu – 3,13 zł. Odbiór ścieków najdroższy jest zaś w Katowicach – 8,07 zł za metr sześcienny, najtańszy w Białymstoku – tylko 3,18 zł.

Opłaty za zagospodarowanie odpadów wyznaczone są dla całego gospodarstwa domowego. W zabudowie jednorodzinnej jest to ryczałt w wysokości 50,00 zł miesięcznie przy zbiórce selektywnej i 80,00 zł w przypadku niesegregowania odpadów i są to najwyższe stawki w kraju.

Ceny zagospodarowania odpadów w poszczególnych miastach wojewódzkich są bardzo zróżnicowane. Najmniej, bo 8,00 zł za osobę kosztuje odbiór odpadów segregowanych w Zielonej Górze, a niesegregowanych – 12,00 zł, w Kielcach.

Dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób ich zakwalifikowania w ewidencji, podatek od nieruchomości wynosi w Szczecinie 0,89 zł od metra kw.

Podatek od budynków mieszkalnych lub ich części to 0,70 zł za metr kw., a związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 23,03 zł. Najniższy podatek od gruntów przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej w miastach wojewódzkich to 0,27 zł za metr kw. w Krakowie – przy działaniach związanych ze sportem i rekreacją. Najwyższy, 0,90 zł - w Poznaniu. Również podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych i przeznaczonych na działalność gospodarczą jest najwyższy w Poznaniu – odpowiednio 0,75 i 23,13 zł od metra kw. Najmniej za budynek mieszkalny płaci się w Zielonej Górze – 0,42 zł, a pod działalność gospodarczą w Olsztynie – 14,00 zł za metr kw. przy prowadzeniu działalności hotelarskiej.

Podatek od środków transportu kształtuje się w granicach od 552,00 zł za samochód ciężarowy o masie od 3,5 do 5,5 tony do 1 044,00 zł za samochód ciężarowy o masie od 9 do 12 ton lub autobus o liczbie miejsc powyżej 30. Najniższy podatek od środków transportu, wynoszący 327,00 zł płaci się w Warszawie za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony o napędzie hybrydowym albo elektrycznym. Najwięcej, bo 3 133,00 zł zapłacić trzeba w Olsztynie za samochód ciężarowy o więcej, niż czterech osiach i masie powyżej 29 ton.

Opłaty targowej nie pobiera się w Szczecinie między innymi w czasie trwania targów i imprez wystawienniczych na terenie Międzynarodowych Targów Szczecińskich, podczas imprez artystycznych, kulturalnych, festynów i wystaw na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich, w okresie Świat Bożego Narodzenia Wielkiej Nocy, a także świąt państwowych.

Poza wymienionymi w stosownej uchwale Rady Miasta okazjami opłaty targowe są jednak relatywnie wysokie, szczególnie w strefie śródmiejskiej. Dziennie za handel w tej strefie zapłacić trzeba 500,00 zł, niezależnie od tego, czy sprzedaż odbywa się z samochodu ciężarowego, pawilonu czy z ręki. To najwyższa opłata targowa w kraju obok warszawskiej, gdzie tyle samo kosztuje sprzedaż choinek ciętych, sztucznych i w donicach w strefie I a. Najniższa opłata targowa wynosi 0,10 zł za metr kw. powierzchni zajmowanej na targowiskach w Łodzi.

W Szczecinie płaci się również za psa. Opłata wynosi 50,00 zł rocznie.

Źródła:

www.bip.gov.pl

www.bip.um.szczecin.pl

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert