Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGiełda kooperacyjna w Wałczu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Estera Butkiewicz | 2017-04-12 15:10:26
biznes, nauka, innowacyjność

Zatrudniają ponad 2,3 tys. pracowników i sprzedają za ponad 320 mln zł., a teraz chcą sięgnąć po innowacje. Ma w tym pomóc 50 spotkań naukowiec – przedsiębiorca jakie odbyły się w Wałczu z udziałem m.in. firm zrzeszonych w Klastrze Metalowym METALIKA. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu gościła piąte spotkanie „Skok po innowacyjność: biznes + nauka”. W wydarzeniu wzięła udział Anna Mieczkowska - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

- „Skok po innowacyjność” jest wydarzeniem ważnym zarówno dla Regionu Wałeckiego, jak i całego Województwa. To inicjatywa, która pozwala docenić przedsiębiorców oraz naukowców, mająca istotny wpływ na rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego, a tym samym przyczyniająca się do podniesienia jego potencjału technologicznego i innowacyjnego – powiedziała członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

Rekordowa ilość środków i bardziej złożone wymogi stawiane przed aplikującymi firmami sprawiają, że perspektywa 2014-2020 to wielkie możliwości dla firm stawiających na innowacje. By po nie sięgnąć, trzeba współpracować z otoczeniem gospodarczym i naukowym. Zbliżenie nauki i biznesu, to jedno z największych wyzwań świata gospodarczego nie tylko na Pomorzu Zachodnim ale i w całej Polsce.

Nie jest przypadkiem, że na miejsce piątego spotkania z cyklu „Skok po innowacyjność” wybrano Wałcz. Tamtejsze firmy działające w ramach Klastra Metalowego METALIKA osiągają sprzedaż na poziomie 320 mln zł., zatrudniając około 2300 pracowników. Prawie wszystkie firmy mają doświadczenie współpracy z partnerami zagranicznymi, szczególnie z rynku niemieckiego i Skandynawii.

Spotkanie zaprezentowało możliwości współpracy z uczelniami w zakresie badań i rozwoju oraz pozyskania funduszy na projekty innowacyjne. W pierwszej części omówione zostały szanse wsparcia innowacyjnych projektów funduszami regionalnymi lub krajowymi. Następnie odbyła się giełda kooperacyjna, w czasie której firmy spotkały się z wybranymi przez siebie naukowcami, aby porozmawiaćo możliwości współpracy. Zaaranżowano 47 spotkań. Giełdy organizowano już również w Stargardzie, Goleniowie, Koszalinie i Szczecinie. Wzięło w nich udział ponad 400 uczestników – przedsiębiorców i przedstawicieli zachodniopomorskich uczelni wyższych.