Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGmina Karlino zawalczy o europejski sukces

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Estera Butkiewicz | 2017-07-03 11:36:46
zachodniopomorskie, pomorze zachodnie, karlino, konkurs

Gmina Karlino ze swoim projektem „Karlino na drodze rozwoju” zwyciężyła w krajowym etapie konkursu Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości. Teraz jako jedna z dwóch polskich inicjatyw, walczyć będzie o zwycięstwo w etapie europejskim.

Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości to konkurs organizowany od 2006 roku przez Komisję Europejską. Jego celem jest wyróżnienia szczególnie cennych inicjatyw wspierających przedsiębiorczość, przedstawienie najlepszych praktyk w tym zakresie, zwiększenie społecznej świadomości u przedsiębiorców oraz inspirowanie ich do prospołecznych działań.

„Karlino na drodze rozwoju” jest projektem rozpoczętym w 2013 roku. Wówczas gmina zaczęła tworzyć system wsparcia zmierzający do wiązania przyszłości z Gminą Karlino oraz z lokalnymi przedsiębiorstwami. Jego główne założenia to stworzenie mieszkańcom doskonałych warunków do życia i wychowywania dzieci oraz rozwoju osobistego w lokalnych międzynarodowych firmach, dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy, zapewnienie dobrze wykwalifikowanej kadry spełniającej oczekiwania pracodawców.

Gmina zadbała o odpowiednią opiekę w żłobkach i przedszkolach, aby rodzice (szczególnie kobiety), mogli jak najszybciej wrócić na rynek pracy. Miejscowe szkoły rozwijane są na miejscu we współpracy z Politechniką Koszalińską oraz z lokalnymi przedsiębiorcami. System kształcenia prowadzony w konsultacji z przedsiębiorcami daje w przyszłości możliwość zatrudnienia w lokalnych firmach. To z kolei wiąże się z szansą na nowe mieszkania komunalne, których budowę wsparło lokalne przedsiębiorstwo - firma Homanit. Dzięki temu osoby wiążące przyszłość z Karlinem mogą otrzymać od gminy mieszkanie. Pracodawcy mogą zarekomendować osobę szczególnie im potrzebną, która może w pierwszej kolejności otrzymać mieszkanie. Ten system pozwala na ściągnięcie do Karlina niezbędnych specjalistów, jak również sprzyja przywiązaniu pracownika do firmy, ponieważ pracownik otrzymuje mieszkanie na czas pracy w danej firmie.

- Taki mechanizm jest wyjątkowy i, jak widać po zainteresowaniu potencjalnych nowych mieszkańców Karlina, skuteczny – komentuje Waldemar Miśko burmistrz Karlina.

Działania zrealizowane przez gminę liczącą 9 tys. mieszkańców, liczbowo obrazuje 55 nowych mieszkań w ostatnich 4 latach, gdzie dom znalazły 253 osoby, nowy żłobek na 31 miejsc, 250 miejsc w przedszkolu, oraz nowa szkoła, kształcąca w zawodzie technik mechatronik.
Pomorze Zachodnie od lat ma silną reprezentację w konkursie Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości. To już trzecie krajowe zwycięstwo zachodniopomorskiego podmiotu. W roku 2014 r. etap krajowy wygrało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie, a w 2015 Zespół Szkół nr 1 im. Mieszka I w Stargardzie. Do etapu krajowego podmioty z naszego regionu nominuje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Projekt Gminy Karlino będzie jednym z dwóch polskich projektów, które powalczą o sukces w Europie. Druga polska inicjatywa to „Biznes Lubelskie”, zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie w kategorii „Wspieranie umiędzynarodowienia działalności biznesowej”.

Więcej o konkursie: http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/zwyciezcy-w-krajowym-etapie-konkursu-europejskie-nagrody-promocji-przedsiebiorczosci-2017/