.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOpiniotwórczy Duńczycy z lupą na gospodarkę Pomorza Zachodniego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Estera Butkiewicz | 2017-12-05 14:04:36
pomorze zachodnie; wizyta studyjna; skandynawia

Børsen i Erhverv Plus to jedne z najbardziej opiniotwórczych duńskich tytułów prasowych, poświęconych zarówno bieżącym wydarzeniom, jak i gospodarce. Przedstawiciele tych redakcji spędzili na Pomorzu Zachodnim trzy dni przyglądając się innowacyjności, a także atrakcyjności inwestycyjnej regionu, który coraz częściej na Jutlandii, Fionii czy Zelandii jest określany mianem „małej Danii”.

Børsen i Erhverv Plus to jedne z najbardziej opiniotwórczych duńskich tytułów prasowych, poświęconych zarówno bieżącym wydarzeniom, jak i gospodarce. Przedstawiciele tych redakcji spędzili na Pomorzu Zachodnim trzy dni przyglądając się innowacyjności, a także atrakcyjności inwestycyjnej regionu, który coraz częściej na Jutlandii, Fionii czy Zelandii jest określany mianem „małej Danii”.

- Z roku na rok polsko-duńskie relacje gospodarcze mają coraz więcej wspólnych mianowników. Duńskie inwestycje idealnie wpisują się w regionalne specjalizacje Pomorza Zachodniego, czyli m.in. takie sektory gospodarki jak biotechnologia, logistyka czy przemysł stalowy. Duńczycy wprowadzają do naszego regionu nie tylko miejsca pracy, ale i takie wartości, jak społeczna odpowiedzialność biznesu. Rodzimi przedsiębiorcy również coraz skuteczniej pojawiają się na tamtejszych rynkach. Tym bardziej warto tworzyć świeży i prawdziwy wizerunek Pomorza Zachodniego w Danii. - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dla Uffe Heansena z Børsen i dla Rune Heidtmanna z Erhverv Plus była to pierwsza wizyta na Pomorzu Zachodnim. Spędzili tu trzy dni, które rozpoczęli od wizytacji BIC Electric, eksportera usług technicznych dla przemysłu i automatyki, budownictwa, branży ropy i gazu czy energetyki wiatrowej. W ciągu kilku lat zatrudnienie w przedsiębiorstwie wzrosło z 50 do 150 pracowników, a polska i duńska technologia jest sprzedawana m.in. do USA, Brazylii czy Egiptu. Spore wrażenie zrobiły na Duńczykach zaawansowane technologicznie symulatory pojazdów produkowane przez szczeciński Autocomp Managment. Pobyt w Zachodniopomorskiem nie mógł pominąć tak typowych dla regionu sektorów gospodarki jak energetyka odnawialna, logistyka i coraz silniejsza branża ICT. Stąd wizyta w takich firmach jak FairWind (usługi związane z turbinami wiatrowymi, Szczecin-Dąbie), Prime Cargo (operator logistyczny z Goleniowa) i NCDC (oprogramowanie dla firm ubezpieczeniowych).

Warto przypomnieć, że Pomorze Zachodnie (inwestycje warte ponad 1 mld zł) jest drugim regionem w Polsce po Mazowszu (inwestycje warte ponad 2,2 mld zł) najchętniej wybieranym przez duński biznes. Duńczycy, to zaraz po Niemcach najchętniej inwestująca w Zachodniopomorskiem nacja. Wśród największych inwestycji są m.in. DGS (2 tys. pracowników), Espersen (1,2 tys. pracowników), Royal Greenland Seafood (blisko 1 tys. pracowników), KK Wind Solutions (550 pracowników), 3Shape, JVP Steel, Ferrosan. Zachodniopomorskie firmy co roku eksportują do Danii towary warte blisko 1 mld zł.

Efektem misji będą publikacje w duńskiej prasie oraz na portalach i serwisach internetowych, promujące inwestycyjne i eksportowe walory Pomorza Zachodniego. Organizatorem wizyty jest Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego.

Wizyta studyjna jest częścią realizowanego przez województwo zachodniopomorskie projektu ”Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie - ster na innowacje” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Wizyta duńskich dziennikarzy jest pierwszą, z trzech wizyt zagranicznych dziennikarzy zaplanowanych na terenie Pomorza Zachodniego.