Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMozaika handlowa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Hubert Kowalewski | 2016-06-22 12:35:59
zachodniopomorskie, energetyka, bpo, logistyka

Zachodniopomorskie specjalizuje się m.in. w: BPO (Business Process Outsourcing - outsourcingu procesów biznesowych), logistyce i odnawialnych źródłach energii (energetyka wiatrowa).

Znaczenie BPO wynika z potencjału edukacyjnego Szczecina, który jest silnym ośrodkiem uniwersyteckim, z dużą liczba absolwentów najróżniejszych kierunków akademickich - od filologii po nauki ścisłe, ekonomiczne, informatykę i inżynierię.

Miasto jest nastawione na rozwój w kierunku usług i nowoczesnych technologii, prowadzi specjalne programy edukacyjne, których celem jest stworzenie jak największej grupy pracowników władających biegle językami obcymi, dobrze poruszających się w branży IT.

Kadry dla BPO zapewniają Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny czy klaster IT, zrzeszający 100 lokalnych firm informatycznych. Zachodniopomorskie stwarza zachęty dla inwestorów, np. Szczecin umożliwił włączenie nowych biurowców do specjalnej strefy ekonomicznej, co w konsekwencji może otworzyć najemcom drogę do korzystania ze zwolnień podatkowych, obowiązujących w ramach SSE.

W branży BPO działają już takie firmy, jak BL Stream czy należący do koncernu medialnego Bertelsmann - Arvato Polska. Arvato świadczy usługi w zakresie zaawansowanych rozwiązań IT, korespondencji masowej (lettershop), wysyłki i dystrybucji produktów (logistyka), wielokanałowej obsługi klientów (contact center), prowadzenia programów lojalnościowych, specjalistycznych usług finansowych (głównie faktoring, monitoring i windykacja, BPO finansowe), e-commerce, healthcare i zarządzania dokumentami. Firma zatrudnia ponad 2300 pracowników w ośmiu lokalizacjach w Polsce i 200 w Contact Center w Szczecinie.

Swoje centrum usługowe otworzyło w 2012 roku Szczecinie Metro Services, obsługujące procesy finansowo-księgowe spółek należących do Metro Group - jednego z największych międzynarodowych koncernów handlowych na świecie. W Zachodnipomorskiem funkcjonują również centra BPO UniCredit Group, Tieto, BLStream, Arvato Services, Stream International czy Coloplast Shared Services.


Logistyka

Logistyczne walory Zachodniopomorskiego wynikają przede wszystkim z jego położenia geograficznego.

W województwie znajduje się najbliższy od strony Oceanu Atlantyckiego pełnomorski port na Morzu Bałtyckim, 60-kilometrowy korytarz Odry, dostosowany do żeglugi pełnomorskich statków, połączenia z systemem autostrad Europy zachodniej - E65 (Skandynawia-Praga) oraz E28 (Berlin – Gdańsk - Sankt Petersburg); budowana jest droga ekspresowa S3, łącząca Skandynawię (poprzez przeprawę promową w Świnoujściu) z południową Europą.

Zachodniopomorskie dysponuje dostępem do spławnej rzeki, umożliwiającej połączenia śródlądowe z rzekami całej Europy zachodniej.

PAIiIZ zwraca uwagę, że rejon Morza Bałtyckiego to najszybciej rozwijający się obszar w Unii Europejskiej. Możliwości logistyczne Zachodniopomorskiego zwiększają istniejące magistrale kolejowe, łączące (E59) Skandynawię (poprzez przeprawę promową) z południem Europy oraz (E28) zachodnią Europę (Hamburg) poprzez Berlin, Gdańsk, Kaliningrad, a także transregionalna inicjatywa budowy korytarza transportowego ze Skandynawii do Morza Adriatyckiego (Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy – CETC).

Duży potencjał przeładunkowy ma zespół portowy Szczecin – Police – Świnoujście. To największy w Polsce kompleks portów morskich, siedziba międzynarodowych i polskich armatorów: Unity Line, Polskiej Żeglugi Morskiej, Euroafrica, Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Szczeciński port posiada wolny obszar celny, a także niewykorzystane zaplecze infrastruktury transportowej (w tym nabrzeża).

Zespół portów Szczecin – Świnoujście jest największym miejscem przeładunków towarów masowych na Morzu Bałtyckim. Stanowi też zaplecze transportowe dla gospodarek Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii, Wielkopolski, Górnego i Dolnego Śląska, Czech oraz Węgier. W

portach realizowane są programy rozbudowy bazy terminali masowych i kontenerowych (nowe nabrzeża i terminale kontenerowe w Ostrowie Grabowskim o powierzchni 55 tys. m kw., Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne z wykorzystaniem dostępu do pełnomorskich i rzecznych nabrzeży, infrastruktury drogowej i kolejowej).

Zachodniopomorskie posiada bogate zaplecze naukowo-badawcze, kształcące kadry w zakresie logistyki, eksploatacji portów, ekonomiki transportu (Akademia Morska, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Politechnika Koszalińska).

Atrakcyjność województwa wzrośnie, jeżeli Polskie LNG – spółka odpowiedzialna za budowę i eksploatację terminalu gazu płynnego w Świnoujściu – poszerzy zakres usług o tankowanie statków pływających po Bałtyku, a także o przeładunek LNG na mniejsze jednostki. Spółka na razie bada rynek, podpisała list intencyjny z PGNiG. Obie spółki deklarują podjęcie wspólnych działań w dziedzinie rozbudowy i rozwoju dodatkowych usług terminalu LNG.
 

Energetyka wiatrowa

Odnawialne źródła energii to w Zachodniopomorskiem przede wszystkim energetyka wiatrowa. Branża rozwija się w tym regionie bardzo szybko ze względu na najlepsze w Polsce warunki wietrzne.

Rozwojem farm wiatrowych zainteresowane są nadmorskie gminy ze względu na związane z nimi profity podatkowe. Rynkiem zainteresowani są zarówno inwestorzy polscy, jak i niemieccy oraz duńscy.

W województwie powstają nie tylko farmy, ale również zakłady produkujące urządzenia na ich potrzeby, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Rynek dysponuje wysokim potencjałem przemysłowym, a także wykwalifikowaną kadrą. W regionie są już obecne duże firmy działające w sektorze odnawialnych źródeł energii, np. LM Wind Power Blades, InCom w Goleniowskim Parku Przemysłowym, Vestas.

Obszarem, który nie został jeszcze zagospodarowany, jest morska energetyka wiatrowa. Zachodniopomorskie jest zainteresowane jej rozwojem, ale na przeszkodzie stoją nieuregulowane kwestię prawno-środowiskowe.

Warunki wietrze na Bałtyku są porównywalne z Morzem Północnym, na którym morska energetyka wiatrowa rozwija się w szybkim tempie. Bałtyk ma tę przewagę nad Morzem Północnym, że jest płytszy, a tym samym bardziej atrakcyjny pod względem inwestycyjnym.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert