Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiatr od morza

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-01 14:11:35
zachodniopomorskie, gospodarka, przemysł, pkb

Województwo zachodniopomorskie charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem społecznym i gospodarczym między częścią zachodnią i wschodnią, na niekorzyść tej ostatniej, z tendencją do wyrównywania dysproporcji.

Budowa terminala LNG w Świnoujściu w 2014 r., PAP/Marcin Bielecki

 

Produkt krajowy brutto województwa zachodniopomorskiego sięgnął w 2012 roku 60,3 mld zł. Był wyższy niż w 2011 o prawie 3 mld zł, ale udział województwa w krajowym PKB pozostał na tym samym poziomie – wyniósł 3,8 proc. W porównaniu z resztą kraju, wyniki województwa w tej kategorii kształtowały się na średnim poziomie: według wstępnych danych GUS zarówno udział w PKB, jak i jego wartość były mocno zróżnicowane - największy wzrost produktu krajowego brutto odnotowano w województwie pomorskim - o 5,9 proc., a najmniejszy w województwie śląskim - o 2,2 proc. W Zachodniopomorskiem było to 4,5 proc. Udziały poszczególnych województw w tworzeniu PKB również charakteryzowały się dużą rozpiętością: od 2,1 proc. w województwie opolskim, 4,4 proc. w kujawsko-pomorskim, 5,7 proc. w pomorskim, do 22,7 proc. w woj. mazowieckim.

Z kolei poziom PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2012 roku kształtował się na poziomie od 27719 zł w województwie podkarpackim (67 proc. przeciętnej dla kraju) do 68299 zł w województwie mazowieckim (165 proc. średniej krajowej). W Zachodniopomorskiem wyniósł 35006 (84,6 proc. średniej).

W województwie zachodniopomorskim w 2013 roku zarejestrowanych było 219 tys. 579 firm, co stanowiło 5,39 proc. przedsiębiorstw w Polsce ogółem, przy 4,4-proc. udziale populacji regionu w kraju. Według informacji Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie województwo miało w 2012 roku drugi po województwie mazowieckim (1319) wskaźnik zarejestrowanych firm na 10 tys. mieszkańców – było to 1261 jednostek gospodarczych, przy średniej krajowej równiej 1032. Wartość wskaźnika jest w regionie znacznie wyższa, ale cechuje ją także wyższa od przeciętnej w kraju dynamika. Wzrost nastąpił nawet w latach 2008-2009, gdy wartość wskaźnika w Polsce spadła. Tendencje te dotyczą zarówno obszarów wiejskich, jak i miast. W województwie zachodniopomorskim w 2012 roku 75,8 proc. przedsiębiorstw stanowiły firmy usługowe, 21,3 proc. podmiotów gospodarczych działało w sekcji przemysł i budownictwo, a 2,8 proc. w sekcji rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo.

Według danych Urzędu Statystycznego w Szczecinie zatrudnienie w przedsiębiorstwach w województwie zachodniopomorskim we wrześniu 2014 roku było niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale zwiększyło się w porównaniu z sierpniem. Stopa bezrobocia w Zachodniopomorskiem jest wyższa niż w kraju: we wrześniu wyniosła 15,2 proc. (w kraju – 11,5 proc.) i utrzymała się na takim samym poziomie jak miesiąc wcześniej, natomiast spadła w porównaniu z wrześniem zeszłego roku. We wrześniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rocznym było wyższe niż w skali kraju i wyniosło 4,2 proc.

W podregionie koszalińskim stopa bezrobocia jest wyższa, saldo migracji - niekorzystne, niższa jest wartość produkcji sprzedanej, znacznie niższe dochody ludności.
 

Walory inwestycyjne

 

Zachodniopomorskie zajmuje wysokie pozycje w kilku kategoriach rankingu inwestycyjnego województw, tworzonym co roku przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR). W edycji 2013 roku ma trzecie miejsce, po województwie mazowieckim i wielkopolskim, w zestawieniu „Dostępność transportowa”, a także „Aktywność województwa wobec inwestorów” (po województwach dolnośląskim i pomorskim).

Pod względem zasobów i kosztów pracy było dziesiąte, rynku zbytu – dziewiąte, infrastruktury gospodarczej – ósme, infrastruktury społecznej – szóste, bezpieczeństwa powszechnego – 11. Zachodniopomorskie zajęło w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej siódmą pozycję.

Region znalazł się w gronie województw wykazujących się wyjątkową aktywnością promocyjno-informacyjną, wykorzystującą Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji, a Regionalne Centrum Obsługi Inwestora w Zachodniopomorskim otrzymało ocenę wyróżniającą w procesie certyfikacji przeprowadzanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) - oceniano współpracę w dziedzinie obsługi inwestorów, przygotowanie merytoryczne i techniczne oraz umiejętności prezentacji inwestycyjnej regionu.

W kategorii „Dostępność transportowa” IBnGR zwrócił przede wszystkim uwagę na bliskość granicy zachodniej, bardzo dobry dostęp do transportu morskiego oraz wysoki poziom rozwoju sektora transportu i logistyki.

Słabym punktem Zachodniopomorskiego w tej kategorii jest niska gęstość sieci drogowej, duża odległość od Warszawy oraz mała intensywność lotniczych przewozów pasażerskich.

 

 

Specjalnością województwa jest biogospodarka, w której dominuje sektor drzewno-meblarski, rolno-spożywczy, energetyka odnawialna, zielona chemia, materiałoznawstwo, opakowania. Intensywnie rozwijana jest działalność morska i logistyka (gospodarka morska, off-shore, transport multimodalny i centra logistyczne), przemysł metalowo-maszynowy (precyzyjna obróbka metali, sektor okrętowy, konstrukcje wielkogabarytowe, mechanika, automatyka, sektor motoryzacyjny). Spośród usług przyszłości, region stawia na teleinformatykę ICT (Information and Communication Technologies), centra zaawansowanych usług (Knowledge Process Outsourcing), badania i rozwój (B+R) i usługi techniczne.

 

Polscy i zagraniczni inwestorzy

 

W Zachodniopomorskiem zarejestrowanych jest ponad 1300 firm z kapitałem zagranicznym. Dominują inwestorzy ze Skandynawii, Niemiec i innych krajów europejskich, ale są również obecne firmy z USA i Chin. W regionie inwestują też Hindusi, Japończycy i Koreańczycy. Sieć dyskontów Netto swoją główną siedzibę w Polsce ma w tym województwie.
 
 
 
źródło: GUS (marzec 2015 r.)
 

W Goleniowskim Parku Przemysłowym duński potentat – firma LM Wind Power Blades - produkuje łopaty do turbin wiatrowych. W Goleniowie centralę posiada Swedwood - szwedzki koncern z branży drzewno-meblarskiej związany z Ikea. Tartaki i zakłady produkcyjne należące do koncernu rozsiane są po całym regionie i kraju.

W Szczecinie Carlsberg produkuje piwo Bosman. Liczącym się inwestorem w Koszalinie jest Royal Greenland Seafood, największy w Europie przetwórca ryb. Portugalski Jeronimo Martins uruchomił w tym mieście centrum logistyczne. W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie Szczecińskim japoński Bridgestone produkuje opony do samochodów ciężarowych i autobusów. W Stargardzie działa również fiński Cargotec - światowy potentat w produkcji maszyn związanych z załadunkiem i wyładunkiem towarów na lądzie i morzu. Zakład został uznany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największą zagraniczną inwestycję w 2009 r. Cargotec, właściciel takich marek jak Kalmar i Hiab, zatrudnia około 10 tys. osób na całym świecie, a obroty grupy w 2012 roku wyniosły 4,3 mld dol.

Liczącym się inwestorem w Stargardzie Szczecińskim jest również MTU Polska, spółka należąca do niemieckiego koncernu Tognum, specjalizująca się w dziedzinie systemów napędowych i instalacji energetycznych. Tognum utworzył w Stargardzie również centrum badawczo-rozwojowe.

 

Zakłady Chemiczne „Police” – firma z branży ciężkiej chemii, istnieje od 1964 r., obecnie, część Grupy Kapitałowej „Azoty Tarnów”, PAP/Marcin Bielecki

 

Dużym pracodawcą w województwie jest Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego z siedzibą w Szczecinku. Jest ono jednym z największych krajowych producentów wyrobów drewnianych (tarcicy iglastej i liściastej). Mocną pozycję w regionie zajmuje Zespół Elektrowni Dolna Odra, a także Zakłady Chemiczne ''Police'', należące do Grupy Azoty. Firma sprowadza surowce m.in. z Egiptu, Maroka, Algierii, z kopalni w Senegalu.

 

źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Duże inwestycje w Zachodniopomorskiem planuje m.in. spółka Teleyard z branży stalowej i Bilfinger, produkująca fundamenty dla farm wiatrowych. Kluczowe przedsięwzięcie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i naszej części Europy finalizuje Polskie LNG, który buduje terminal gazu płynnego w Świnoujściu. Inwestycji towarzyszy rozbudowa połączeń drogowych i gazowych.

 

Moc wiatrowej energii

 

W Zachodniopomorskiem szybko przybywa farm wiatrowych, a także producentów, którzy budują zakłady pracujące na ich rzecz.

Mocną stroną regionu są dobre warunki wietrzne: prędkość wiatru w Koszalinie w 2012 r. wynosiła 3,5 m/s, w Szczecinie – 3,8 m/s, a na przykład w Warszawie: 3,1 m/s.

Największe farmy w kraju znajdują się właśnie w Zachodniopomorskiem: w Tymieniu, Cisowie i Zagórzu. Najwyższą w Polsce farmę wiatrową wybuduje w gminie Mielechowo w powiecie sławieńskim spółka PGE. Wysokość wiatraków może dochodzić nawet do 150 metrów.

Województwo jest też przygotowane do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej: dla jej celów wykorzystać można część obszaru Bałtyku w polskiej strefie ekonomicznej (w odległości powyżej 12 mil morskich od brzegu).

Według raportu TPA Horwath, „Energetyka wiatrowa w Polsce 2013”, Zachodniopomorskie jest krajowym liderem pod względem energii wytwarzanej z wiatru.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Są pomocne w przechowywaniu pod ręką kluczy, pendrive’ów czy telefonów, ponadto pozwalają rozpozn...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert