Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolscy i zagraniczni inwestorzy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-04-09 16:41:39
zachodniopomorskie, gospodarka, przemysł

W Zachodniopomorskiem zarejestrowanych jest ponad 1300 firm z kapitałem zagranicznym. Dominują inwestorzy ze Skandynawii, Niemiec i innych krajów europejskich, ale są również obecne firmy z USA i Chin. W regionie inwestują też Hindusi, Japończycy i Koreańczycy. Sieć dyskontów Netto swoją główną siedzibę w Polsce ma w tym województwie.

W Goleniowskim Parku Przemysłowym duński potentat – firma LM Wind Power Blades - produkuje łopaty do turbin wiatrowych. W Goleniowie centralę posiada Swedwood - szwedzki koncern z branży drzewno-meblarskiej związany z Ikea. Tartaki i zakłady produkcyjne należące do koncernu rozsiane są po całym regionie i kraju.

W Szczecinie Carlsberg produkuje piwo Bosman. Liczącym się inwestorem w Koszalinie jest Royal Greenland Seafood, największy w Europie przetwórca ryb. Portugalski Jeronimo Martins uruchomił w tym mieście centrum logistyczne. W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie Szczecińskim japoński Bridgestone produkuje opony do samochodów ciężarowych i autobusów. W Stargardzie działa również fiński Cargotec - światowy potentat w produkcji maszyn związanych z załadunkiem i wyładunkiem towarów na lądzie i morzu. Zakład został uznany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największą zagraniczną inwestycję w 2009 r. Cargotec, właściciel takich marek jak Kalmar i Hiab, zatrudnia około 10 tys. osób na całym świecie, a obroty grupy w 2012 roku wyniosły 4,3 mld dol.

Liczącym się inwestorem w Stargardzie Szczecińskim jest również MTU Polska, spółka należąca do niemieckiego koncernu Tognum, specjalizująca się w dziedzinie systemów napędowych i instalacji energetycznych. Tognum utworzył w Stargardzie również centrum badawczo-rozwojowe.

Dużym pracodawcą w województwie jest Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego z siedzibą w Szczecinku. Jest ono jednym z największych krajowych producentów wyrobów drewnianych (tarcicy iglastej i liściastej). Mocną pozycję w regionie zajmuje Zespół Elektrowni Dolna Odra, a także Zakłady Chemiczne ''Police'', należące do Grupy Azoty. Firma sprowadza surowce m.in. z Egiptu, Maroka, Algierii, z kopalni w Senegalu.

Duże inwestycje w Zachodniopomorskiem planuje m.in. spółka Teleyard z branży stalowej i Bilfinger, produkująca fundamenty dla farm wiatrowych. Kluczowe przedsięwzięcie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i naszej części Europy finalizuje Polskie LNG, który buduje terminal gazu płynnego w Świnoujściu. Inwestycji towarzyszy rozbudowa połączeń drogowych i gazowych.