Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWszystko dla eksportera

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Hubert Kowalewski | 2016-06-23 07:50:58
zachodniopomorskie, eksport, firmy

Zachodniopomorskie opracowało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego własne działania promujące eksport.

Ich celem jest przyspieszenie procesu internacjonalizacji zachodniopomorskich przedsiębiorstw, a także promocja regionu za granicą. Projekt jest realizowany zarówno poprzez ułatwienie przedsiębiorstwom nawiązywania kontaktów z potencjalnymi kontrahentami z zagranicy, jak i wsparcie działalności eksportowej, a także umożliwienie prezentacji oferty przedsiębiorstw podczas międzynarodowych imprez targowo - wystawienniczych.

 

Zadania COIE

Instytucją zajmującą się w województwie zachodniopomorskim pomocą dla eksporterów jest Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) w Szczecinie. COIE inicjuje współpracę pomiędzy polskimi firmami i podmiotami działającymi na zagranicznych rynkach poprzez rozpowszechnianie zagranicznych zapytań ofertowych wśród polskich eksporterów, udostępnianie kontaktów do potencjalnych odbiorców z komercyjnej bazy B2B, organizowanie spotkań match-makingowych w ramach przyjazdowych misji gospodarczych.

COIE przekazuje przedsiębiorcom informacje o zagranicznych, branżowych imprezach targowo-wystawienniczych, misjach gospodarczych organizowanych z Polski i do Polski. Udostępnia ponadto dane dotyczące uwarunkowań eksportowo-inwestycyjnych na rynkach zagranicznych, a także informuje o instrumentach wsparcia eksportu w obszarze finansowym, usługowym i instytucjonalnym.

Centrum informuje również o bezpłatnych możliwościach promocji oferty eksportowej polskich firm na rynkach zagranicznych (m.in. za pośrednictwem WPHI ambasad i konsulatów RP), organizuje bezpłatne spotkania informacyjne dla eksporterów.

COIE współpracuje m.in. z Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii (RCIiTT), które powstało w 1999 r. w odpowiedzi na potrzeby koordynowania międzynarodowych programów badawczych, realizowanych na Politechnice Szczecińskiej. RCIiTT prowadzi działalność doradczą i szkoleniową dla firm, naukowców, studentów i absolwentów uczelni w zakresie transferu technologii, finansowania badań oraz wsparcia przedsiębiorczości akademickiej, a także koordynuje współpracę pomiędzy sferą biznesu a nauką.

COIE współpracuje również z Północną Izbą Gospodarczą, skupiającą blisko 1500 firm z Pomorza Zachodniego i Niemiec, z którą przygotowało elektroniczną bazę eksporterów województwa zachodniopomorskiego. 3 listopada 2014 r. pierwsza edycja bazy - skierowana na rynki anglojęzyczne - została rozesłana do Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji ambasad i Konsulatów Rzeczypospolitej Polskiej (WPHI). Udział w projekcie wymaga jedynie wypełnienia formularza rejestracyjnego w języku angielskim. Oprócz danych adresowych przedsiębiorstwa oraz osoby kontaktowej odpowiedzialnej za obsługę klientów anglojęzycznych, COIE wymaga krótkiej prezentacji ofert firmy w języku angielskim.

Ostatnią częścią formularza jest klasyfikacja działalności przedsiębiorstwa, która pozwala na utworzenie spisów branżowych firm z województwa zachodniopomorskiego. W przyszłości COIE planuje stworzyć podobną bazę eksporterów dedykowaną na rynki niemieckojęzyczne i skandynawskie.

 

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

ul. Piłsudskiego 40-42, 70-421 Szczecin

tel.: 91/44 67 105, faks: 91/44 67 102

kom.: 512 006 662

e-mail: coi@wzp.pl

www.coi.wzp.pl