Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKrajowy ekolider

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-22 21:43:21
zachodniopomorskie, marka, gospodarka, firmy

Zachodniopomorskie należy do województw, które przywiązuje duża wagę do własnej marki. Jako jedno z pierwszych przygotowało własne logo, które później zmodyfikowało, gdy region mocniej postawił na nowoczesną gospodarkę.

Kilkanaście restauracji, lokalnych producentów, niewielkich rodzinnych firm i piekarni znalazło się w prestiżowej Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego – Culinary Heritage. Sieć liczy ponad 730 partnerów biznesowych, regionalnych koordynatorów i licencjobiorców, działających na rynku żywności lokalnej. W przypadku Pomorza Zachodniego znajdują się w niej również producenci ekologiczni. Zachodniopomorskie to lider na tym rynku: na koniec 2012 roku w województwie działało 3600 producentów ekologicznych, a pod względem powierzchni upraw region zajmował pierwsze miejsce w kraju.

Markę wykraczającą poza granice Polski ma wiele przedsięwzięć zainicjowanych w Zachodniopomorskiem. Należy do nich Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Co roku odbywa się tu Festiwal Słowian i Wikingów. Co roku do Wolina przybywają pasjonaci historii z krajów Europy, a także z Kanady czy Australii. Zakładają oni obóz w pobliżu wioski i tam przez kilka dni żyją tak, jak przed tysiącem lat. W Centrum Słowian i Wikingów odbywają się również Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej, Beltan – Święto Ognia, a także Międzynarodowa Sesja Naukowa Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego.

Coraz większą renomę zdobywa Barlinek i znajdujące się w tej gminie Europejskie Centrum Nordic Walking. W gminie Barlinek jest siedem tras Centrum Nordic Walking, każda o innym stopniu trudności. Łącznie obejmują one 54 km ścieżek.

Znaną coraz szerzej marką jest Mielno, nazywane światową stolicą morsów. Co roku, począwszy od 2004 roku, w lutym spotykają się tam amatorzy zimowych kąpieli. Impreza, która polega na biciu rekordów Guinessa w liczbie jednocześnie zanurzających się w wodzie osób, ma charakter międzynarodowy.

Międzynarodową imprezą jest również odbywający się w Darłowie Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Jest to najstarsze tego typu wydarzenie w regionie. Ze względu na wieloletnią obecność w kalendarzu imprez województwa zachodniopomorskiego, darłowski zlot przyciąga co roku międzynarodową rzeszę miłośników militariów, kolekcjonerów i pasjonatów historii.

W podobnej konwencji odbywają się imprezy w Twierdzy na Wyspach w Świnoujściu. Znajduje się tam wyjątkowy na skalę europejską zespół budowli militarnych z przełomu XIX i XX wieku. Podczas Dni Twierdzy odbywają się inscenizacje historyczne.

Na liście znanych marek zachodniopomorskiego znajdują się liczne uzdrowiska, zwłaszcza w Świnoujściu i Kołobrzegu, a także Międzyzdroje (http://www.miedzyzdroje.pl/) ze swoją Aleją Gwiazd i Gabinetem Figur Woskowych. Międzyzdroje staje się podczas wakacji miejscem chętnie odwiedzanym przez ludzi sztuki.

Polska Organizacja Turystyczna (http://www.pot.gov.pl/) na liście certyfikatów – najlepszych produktów turystycznych województwa zachodniopomorskiego umieściła również: plażę w Pobierowie w gminie Rewal, pola golfowe, muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, Skansen Chleba w Ustroniu Morskim (jego sercem jest opalany drewnem 120-letni piec), Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne ze schronem przeciwatomowym, Szlak Kajakowy „Wałęcka Pętla Kajakowa” (45-kilometrowa trasa po siedmiu jeziorach, z umocnieniami Wału Pomorskiego w tle), Ogrody Tematyczne Hortus i Szlak Wodny Berlin – Szczecin – Bałtyk.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Elveconn - sklep internetowy z częściami do maszyn

Szukasz sprawdzonych części do maszyn rolniczych, naczep, przyczep czy samochodów osobowych? Elve...
Polska - WROCŁAW 2020-11-30 Dodał: Adam Turek Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Donica Betonowa

Jej szary kolor , charakterystyczna struktura i surowa stylistyka (omawiana jest donica betonowa)...
Polska - Nowa Sól 2019-10-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Donice z betonu

Oferowane w naszym sklepie przepiękne i niedrogie doniczki doniczki i donice z betonu to produkt...
Polska - Nowa Sól 2019-11-19 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert