Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMiędzy Meklemburgią a Pomorzem Gdańskim

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Hubert Kowalewski | 2016-06-22 11:55:34
zachodniopomorskie, szczecin, historia

Zachodniopomorskie leży między historyczną Meklemburgią a Pomorzem Gdańskim. Region stanowił w przeszłości część Słowiańszczyzny Zachodniej, a następnie księstwa Gryfitów. Ścierały się tu wpływy Szwedów, osadników z Niemiec oraz Duńczyków.

Pomorze Zachodnie dwa razy podbijali Piastowie - po raz ostatni w 1121 r., kiedy Bolesław Krzywousty sprowadził tu Ottona z Bambergu – „ojca klasztorów”, który chrystianizował Pomorze z grupą duchownych niemieckich w asyście polskiego oddziału zbrojnego. Masowy chrzest Pomorzan zaczął się od Pyrzyc. Według legendy w ciągu 20 dni ochrzczono tam 7 tys. osób. Otton ochrzcił mieszkańców m.in. Kamienia Pomorskiego, Szczecina, Lubina i Wolina.

Później region znalazł się pod wpływem królów duńskich, a następnie niemieckich. Od XII do XVII w. na Pomorzu panowała dynastia Gryfitów. Ich ziemie sięgały na zachodzie do Rostocku, a na wschodzie aż do Sławna.

Ostatnim księciem Pomorza w linii męskiej Gryfitów był Bogusław XIV Towarzyski, który zmarł w 1637 r. w Szczecinie. Herbem rodu był Gryf Pomorski. Po śmierci Bogusława XIV Pomorze Zachodnie przeszło w ręce Szwedów, a po 1720 r. – Prus, które rządziły tam do końca II wojny światowej.