Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAtrakcje turystyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Hubert Kowalewski | 2016-06-22 11:54:21
zachodniopomorskie, historia, turystyka, zabytki

Zachodniopomorskie oferuje wiele atrakcji turystycznych - prawie 200 km wybrzeża, szerokie plaże i strome klify, ponad 3 tys. jezior, a także dwa parki narodowe: Woliński i Drawieński, oraz siedem parków krajobrazowych. Region oferuje dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu, kitesurfingu.

Jezioro Ińsko przyciąga płetonurków ze względu na bogatą florę i faunę, PAP/Marcin Bielecki
 

W Zachodniopomorskim nie brakuje obszarów szczególnie chronionych przyrodniczo. Najbardziej znany to Woliński Park Narodowy, w którego granicach znajdują się bałtyckie plaże, chronione wydmy, rośliny i zwierzęta. Symbolem Parku jest bielik.

Atrakcją turystyczną jest 25 modeli latarni morskich, które można zobaczyć w Niechorzu. Tuż przy prawdziwej latarni, która jest symbolem gminy Rewal powstał park miniatur tych budowli. Modele w skali 1:10, wykonali uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Pomysłodawca Marian Piasecki podobny park stworzył już w Kowarach, gdzie prezentowane są zabytki Dolnego Śląska. Przeciętnie praca nad jednym modelem trwa ok. pół roku. Najwięcej pracy pochłonęła latarnia w Kołobrzegu.

 

W Niechorzu można zobaczyć 25 modeli latarni morskich, PAP/Marcin Bielecki
 

Innym atrakcyjnym miejscem dla osób zainteresowanych przyrodą jest Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Założony na początku XIX wieku park wielokrotnie zmieniał zarządców, a wraz z nimi także założenia i formę. Część parku bardzo długo była przeznaczona na sady i uprawy warzywne. Pomysł, by przekształcić przelewicki park w ogród dendrologiczny pojawił się niespełna sto lat temu.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach zajmuje 30 hektarów. Rośnie w nim m.in. przedstawiciel jednego z najstarszych żyjących do dziś gatunków drzew na świecie - miłorzęb, a także wpisany do Światowej Czerwonej Księgi Roślin Ginących i Zagrożonych okaz dawidii chińskiej. Stała się ona logo ogrodu, a także znalazła się w herbie Przelewic.

W Zachodniopomorskiem znajduje się też kompleks ogrodów tematycznych Hortulus w Dobrzycy. Na powierzchni ponad 4 ha znajduje się 28 ogrodów - ogrody klasyczne: japoński, francuski, śródziemnomorski oraz ogrody nawiązujące do żywiołów: kamienny, skalny i wodny.

Atrakcją jest ścieżka głazów oraz lekcje przyrody - wycieczki z przewodnikiem opowiadającym o roślinności. Znajduje się tam również Szkółka Roślin Ozdobnych z ok. 23 tys. gatunkami kwiatów, krzewów, bylin, ziół, pnączy i drzew.

Inny ogród botaniczny poświęcony drzewom i krzewom położony jest w Glinnej, na skraju Puszczy Bukowej. Na 5 ha rośnie ok. 600 różnych odmian, a ogród pełni nie tylko funkcję rekreacyjną, ale też badawczą i edukacyjną. Miejsce to założono niespełna 200 lat temu, a najstarsze okazy drzew liczą sobie nieco ponad 130 lat.

Atrakcją dla kajakarzy może być Drawieński Park Narodowy, częściowo położony w woj. zachodniopomorskim. Zajmuje on ponad 11 tys. ha i rozciąga się na trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. O wyjątkowości parku świadczy przede wszystkim jego różnorodność. Jest tu około 20 jezior, a sosnowe i bukowe lasy zamieszkiwane są przez ponad 200 gatunków zwierząt. Można tam spotkać ponad stuletnie, a nawet trzystu- i czterystuletnie okazy drzew.

Region ma duży potencjał do rozwoju turystyki leczniczej - dysponuje uzdrowiskami w Świnoujściu i Kołobrzegu, a także złożami borowin (Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Połczyn Zdrój, Międzyzdroje, Świnoujście). 

Historia Pomorza Zachodniego wiąże się z zabytkami kultury chrześcijańskiej. Wiele z nich jest bardzo dobrze zachowanych.

Przez województwo zachodniopomorskie przebiega Szlak Gotyku Ceglanego - europejska trasa turystyczna obejmująca ponad 30 miast z najciekawszymi zabytkami gotyckiej architektury ceglanej w siedmiu nadbałtyckich krajach, w tym kilkanaście w Polsce. Na Pomorzu Zachodnim szlak obejmuje: Kołobrzeg, Koszalin, Szczecin, Stargard Szczeciński i Sławno. Szlak przyciąga wielu zagranicznych turystów.

 

źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Wśród gotyckich kościołów, bazylik, bram, ratuszów i baszt znajdują się zabytki unikatowe w skali Polski, a nawet Europy. Bazylika archikatedralna pw. Św. Jakuba w Szczecinie to druga najwyższa budowla sakralna w Polsce.

W Stargardzie zachowało się wiele gotyckich zabytków. Znajduje się tam kilka baszt, trzy bramy, z których najpiękniejsza jest Brama Pyrzycka, ratusz i kościoły. Kościół NMP Królowej Świata uważany jest za najpiękniejszy kościół gotycki w Polsce i za najcenniejszy zabytek gotyku ceglanego na Pomorzu. Unikatową wartość ma Kościół Mariacki i bramy miejskie w Sławnie oraz Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP i Baszta Lontowa w Kołobrzegu.

Przez Pomorze Zachodnie przebiega również Droga Św. Jakuba. To szlak międzynarodowy, oznakowany żółtą muszlą na niebieskim tle, prowadzący przez całą Europę do hiszpańskiego miasta Santiago de Compostela - grobu św. Jakuba Apostoła Starszego. Trasa o długości ok. 400-kilometrów obejmuje niemal 100 miejscowości w zachodniopomorskim.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Są pomocne w przechowywaniu pod ręką kluczy, pendrive’ów czy telefonów, ponadto pozwalają rozpozn...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert