Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZachodniopomorskie wita

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Hubert Kowalewski | 2016-06-22 11:34:15
zachodniopomorskie, szczecin, ludność

Zachodniopomorskie leży w północno-zachodniej Polsce, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Stolicą województwa jest Szczecin.

Granica morska w Zachodniopomorskiem liczy 188,9 km. Stojące u wybrzeża wiatraki, jak ten w Śwonoujściu, chętnie odwiedzaja turyści, PAP/Marcin Bielecki

 

Na wschodzie graniczy z województwem pomorskim, na południu z wielkopolskim i lubuskim, na zachodzie z Niemcami (Brandenburfią i Meklemburgią – Pomorzem Przednim).

Województwo powstało w 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. W jego skład weszło dawne województwo szczecińskie i koszalińskie oraz części województw: pilskiego, gorzowskiego i słupskiego.

Zachodniopomorskie zajmuje w Polsce piąte miejsce wśród województw pod względem wielkości z 22.892 km kw. powierzchni. Długość granicy morskiej wynosi 188,9 km. W regonie żyje 1718 tys. osób, w Szczecinie: 405,9 tys.

 

 

źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Województwo jest wybitnie nizinne, a jego klimat mocno zróżnicowany - ściera się tam klimat morski z lądowym. Region charakteryzuje się znaczną wilgotnością powietrza, a także przewagą wiatrów zachodnich i północno-zachodnich.

Przez województwo przepływa kilkadziesiąt rzek, w tym Odra. Największym zbiornikiem wodnym jest Zalew Szczeciński. Między Zatoką Pomorską a Zalewem Szczecińskim znajduje się największa polska wyspa – Wolin. Województwo ma wiele jezior, z których największe to: Dąbie, Miedwie, Jamno i Drawsko. Lasy (głównie sosnowe) zajmują 35,4 proc. powierzchni województwa.

Siedem nadmorskich miejscowości - Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze, Pogorzelica - tworzy w środkowej części wybrzeża centrum wypoczynkowo-rekreacyjne. Atrakcją są strome klify, podmywane przez morskie fale. Jeden z najbardziej niezwykłych obiektów na Pomorzu Zachodnim to ruiny kościoła w Trzęsaczu, który pięć wieków temu stał 2 km od brzegu, a obecnie fale morskie pozostawiły tylko ruiny jednej ściany.

Do mocnych stron Zachodniopomorskiego zalicza się m.in. przygraniczne i nadmorskie położenie województwa, mocno rozwiniętą aglomerację szczecińską i koszalińską z atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi, dużą liczbę gospodarstw produkujących żywność ekologiczną, bogate zasoby turystyczne, walory uzdrowiskowe czy silnie rozbudowaną bazę noclegową w pasie nadmorskim. Duże znaczenie w regionalnej gospodarce ma turystyka, co wynika z walorów przyrodniczych regionu.

W województwie (według danych za 2012 r.) było 13647,2 km dróg (4,9 proc. polskiej sieci) i 1254 km linii kolejowych. Planowana jest modernizacja linii kolejowej Szczecin – Berlin, jednak decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Rozbudowywana jest infrastruktura drogowa. Województwo posiada międzynarodowy port lotniczy – Szczecin-Goleniów, który jest przystosowany do obsługi cywilnego ruchu pasażerskiego i towarowego. Do lotniska w Berlinie jest tylko 1,5 godz. jazdy samochodem. Region położony jest przy ważnych międzynarodowych drogach: E-28, czyli najkrótszym połączeniu zachodniej i wschodniej Europy, oraz E-65  – najkrótszej trasie między krajami nordyckimi i środkową oraz południową Europą.

Atutem komunikacyjnym Zachodniopomorskiego jest bezpośredni dostęp do morza i dobrze przygotowane zaplecze portowe. Województwo posiada cztery morskie porty handlowe: w Szczecinie, Świnoujściu, Kołobrzegu i Policach, oraz dziesięć małych portów bałtyckich.

W Świnoujściu działa terminal promowy, zapewniający połączenia ze Szwecją i Danią. Port Szczecin-Świnoujście zakończył realizację pakietu inwestycyjnego na lata 2010-2015 z budżetem 500 mln zł. Portfel inwestycji w kolejnym okresie programowania to 1 mld zł. Znajdą się w nim m.in. projekty poprawy dostępu do portu zarówno od strony wody, jak i lądu. Według danych za dziesięć miesięcy 2014 roku, przeładunki kontenerów w portach Szczecin i Świnoujście w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego zwiększyły się o 22 proc.

Mocnym punktem województwa jest kadra naukowa i techniczna, a także duża liczba wyższych uczelni i studentów, którzy mogą zasilić regionalny przemysł i usługi. Podaż pracy w regionie szacuje się na ok. 120 tys. pracowników. W Zachodniopomorskiem w 2014 r. działało 19 szkół wyższych, na których uczyło się 49 817 tys. studentów. Region posiada wiele unikalnych w skali Polski i Europy kierunków, np. powołane przez Polskie LNG wspólnie z Akademią Morską w Szczecinie Europejskie Centrum Szkolenia LNG, które kształci specjalistów w dziedzinie obrotu skroplonym gazem ziemnym.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Elveconn - sklep internetowy z częściami do maszyn

Szukasz sprawdzonych części do maszyn rolniczych, naczep, przyczep czy samochodów osobowych? Elve...
Polska - WROCŁAW 2020-11-30 Dodał: Adam Turek Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Sprzedaż Drób Halal

Jako bezpośredni producent drobiu halal oferujemy sprzedaż hurtową tuszek z kurczaka i kury oraz ...
Polska - Warszawa 2020-09-09 Dodał: Adan Hassan Handel, Pozostałe produkty spożywcze, Wyroby z mięsa i ryb, Przetwórstwo spożywcze, Mięso Zobacz ofertę

Domki na wodzie

Domki na wodzie są produkowane w głównej mierze w Polsce. Profesjonalne stocznie są rozlokowane w...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert